Шукати в цьому блозі

Галерея кімнатних рослин



УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ 
ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ НОВОМОСКОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ



Галерея кімнатних
рослин

Пошукова робота учнів 6 класу

                                                                 Керівник:Вчительбіології та хімії
Кумець Ю. В.













м. Новомосковськ
2016 рік

Проект здійснюється групою учнів 6 – А класу. Проект пов’язаний з дослідженням видового різноманіття кімнатних рослин шкільних приміщень, їх впливом на школярів та набуванням практичних навичок з вегетативного розмноження рослин. Навчальний проект має соціальну спрямованість, головною метою якого є озеленення шкільних приміщень. Завдяки тому, що проект має значно більший об’єм та триваліший за часом, він поділяється на два етапи.  На першому етапі учні досліджують видове різноманіття рослин, що вирощуються у школі; проаналізувати їх безпечність та корисність для себе; з’ясувати природні місця їх походження; зібрати інформацію щодо більш прийнятних способів вегетативного розмноження рослин; сформувати практичні навички вегетативного розмноження; дослідити умови догляду за рослинами відповідного виду; презентувати результати своєї діяльності; працювати з Інтернет - ресурсами задля пошуку інформації, активного обговорення ходу проекту у Інтернет – спільноті. На другому етапі - у учні планують реалізувати проект озеленення кабінету хімії  і надалі ділитися досвідом по розмноження і доглядом за кімнатними рослинами.
Мета проекту:
Ознайомити з найбільш поширеними видами кімнатних квітів
Вчити доглядати за ними
Вивчити вплив кімнатних рослин на фізіологічне і психологічне здоров'я людини.





План
Вступ

1. Догляд за рослинами

1.1.          Правила удобрювання кімнатних рослин
2. Шкідники кімнатних рослин

3.Обрізання кімнатних рослин
4. Пересадка квітів
5.Найбільш поширені отруйні кімнатні рослини
6.Умови життя та розвитку рослин

7. Корисні рослини для дому та офісу

8. Проект озеленення кабінету хімії

Висновки

Використана література


Вступ

 Нам мороз свої зимові,
На шибках малює квіти
 А в кімнаті школярів є
 Квіти справжні і чудові.
 Любо глянути на них –
 Зеленавих та живих.
 За віконцем – хуртовина,
 Заметіль гуде-кружляє,
 А в теплі у нас рослини
 І ростуть, ще й розцвітають.
 Ще й до учнів тягнуть віти,
 Мов нагадують малятам,
 Щоб не забували діти
 Своїх друзів поливати.

Історія кімнатних і діжкових  рослин — як це взагалі часто буває, якщо мова заходить про історичне  розвитку Європи, — починається в Давньому Єгипті. Прагнення оточити  себе рослинами у власному будинку завжди передбачало наявність високої  культури облаштування житла.
Кімнатним квітництвом люди займаються давно. Активно розвивалося воно з появою мореплавства. Відвідуючи різні куточки Землі, мандрівники привозили цікаві рослини, частина яких приживалася у приміщеннях. Наші кімнатні рослини — це маленькі, але справжні рослини тропічних лісів Індії, Яви, Бразилії, пустель Африки, Мексики. Вони найкраще пристосувалися до кімнатних умов, оскільки в кімнатах тепло. Проте і ці рослини страждають через відсутність звичних умов. Рослини тропіків — через сухість повітря, рослини пустель — через відсутність достатньої кількості світла. Знаючи їхнє походження, треба намагатися створити для них умови, близькі до тих, в яких вони жили на батьківщині.
Рослини можуть фільтрувати або перетворювати отруйні речовини і покращувати повітря в приміщенні. Крім того, вони зволожують повітря, якщо, звісно, ми не залишаємо їх без води. Те що запах, який іде від рослин, має стимулююче для здоров’я протимікозне (мікози – хвороби, які викликаються паразитичними грибами), та антибактеріальне значення відомо в аромотерапії.
Вчені підрахували: рослини Землі щороку виділяють в атмосферу приблизно 490 млн. тон фітонцидів, летучих речовин, які вбивають або пригноблюють ріст та розвиток мікроорганізмів.
 Ці речовини встановили свій порядок не тільки навколо нас. Потрапляючи через легені та шкіру в організм людини, вони вбивають та затримують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, оберігають від інфекційних захворювань, бальзамують тканини. Біологічно активні фітонциди нормалізують серцевий ритм та артеріальний тиск, приймають участь в обміні речовин, благотворно діють на психіку людини. А якщо до всього цього добавити естетичний компонент, який активно впливає на народження позитивних емоцій – одного з найважливіших факторів стану здоров’я – то можливо сміливо стверджувати, що краса природи рятує, якщо не світ – то здоров’я людини.


1.Догляд за рослинами

Що необхідно кімнатним рослинам для нормального росту та розвитку? Сонце, ґрунт, вода і, звісно ж, увага господаря. Але самих лише цих ресурсів недостатньо. Кожна кімнатна квітка в тій чи іншій мірі потребує додаткового підживлення корисними мінералами.
Ваш улюбленець часто хворіє, має поганий вигляд, бліді кольори? Цілком імовірно, що рослині не вистачає саме мінералів. Благо на сьогоднішній день дістати мінеральне добриво не проблема.
Що ж такого є в мінеральних добривах для кімнатних квітів? В першу чергу основу практично кожного міндобрива складають три важливі компоненти: азот, фосфор, калій.
 Мінеральні добрива обираємо керуючись принципами дії кожного хімічного елемента на рослину: азот сприяє розвитку листяної частини кімнатної рослини, фосфор відповідає за здорове цвітіння, калій підвищує холодостійкість рослин, допомагає засвоювати вуглекислоту та азот. Для рівномірного розвитку кімнатних рослин треба обирати добрива, які містять ці мінерали у рівних пропорціях, якщо особливості вирощування квітки не вимагають іншого.
Такі комплексні добрива достатньо давати квітам кожні 1-2 тижні.
1.1.        Правила удобрювання кімнатних рослин
Надмірна кількість добрив так само шкідлива для рослин, як і їх дефіцит.
Відомо, якщо рослина хворіє, щойно після пересадки, чи в зимовій сплячці, удобрювати її не треба. Нормально засвоювати добрива може тільки здорова рослина в період активного розвитку. В стані спокою чи адаптації до нових умов рослині підкормка буде не на користь.
В холодну пору року, коли рослини отримують менше природного світла, потрібно зменшити частоту підживлення. При недостатньому освітленні засвоєння корисних речовин уповільнюється, залишки добрив будуть тільки засолювати ґрунт.
В спеку теж утримайтесь від підкормки.
Не допускайте потрапляння препарату яким ви удобрюєте рослину на листя і стебла (якщо це не передбачено умовами застосування добрива).
Якщо квітка ще молода,  то обсяг добрив має бути меншим, ніж для дорослих рослин.
Дуже чутливі до перебору з удобренням орхідейні та папоротники.
В різні періоди і фази росту рослини потребують різних підживлень. На початку росту потрібні  добрива з азотом,  а в період активного цвітіння рослина буде вам вдячна за калій і фосфор.
Взимку, якщо рослина не спить, удобрюйте її раз у місяць.
За дві години до проведення підкормки рекомендується полити квітку, щоб підготувати ґрунт до внесення добрив.
Якщо рослина недавно пересаджена в новий горщик, зробіть перерву в підживленні десь на два місяці.
Якщо у вас багато квітів, то більш вигідно буде купувати садові добрива.
Ніколи не лийте добриво в суху землю, тому що можна попекти коріння!
Як ви проводите зовнішню, позакореневу підкормку, торозпиляйте добриво з допомогою обприскувача. Найкраще робити це зранку.Підкормку-обприскування не люблять приземкуваті рослини та сукуленти.
У найхолоднішу пору року кімнатним рослинам потрібен особливий підхід: помірний полив, зволоження повітря і відсутність протягів. Трапляється, що квіти, які всю весну, літо і осінь радували вас буйством барв, взимку "протестувати ". Це зрозуміло: умови, в яких вони ростуть, стали менш сприятливими. Світла стало менше, батареї сушать повітря, і земля в горщиках просихає швидше.  Нам з вами хочеться частіше поливати квіти, але через це їм загрожує інша неприємність - рослини починають активно рости, але світла їм не вистачає. Тому, щоб ваші улюбленці успішно перезимували, рослинам слід дати відпочити і створити найбільш правильний догляд за ними.
 Саме тому взимку полив рослин потрібно зменшити.
 Правило говорить: квіти потрібно поливати теплою водою раз в 8-10 днів. Але це правило підходить далеко не всім рослинам.
·        Рослини, які слід поливати рідко (раз в три-чотири тижні): кактуси та інші сукуленти.
·        Рослини, що вимагають помірного поливу (раз в 10 днів): майже всі декоративно-листяні рослини.
·        Рослини, які потрібно поливати досить часто (раз в 6-8 днів): більшість квітучих рослин.
·        Рослини, що вимагають перезволоженого ґрунту ( земля весь час повинна бути вологою): азалія, аїр, циперус, клематис.
 У той же час майже всі рослини в зимовий період потрібно обприскувати (окрім квітів з опушеними листами), обполіскувати під душем, а головне - здійснювати так зване "сухе поливання" - розпушувати землю в горщиках, щоб повітря краще проникало до коріння. При правильному догляді за кімнатними рослинами ваше житло придбає іншу особливу енергетику.
  Поставте горщики з рослинами якомога ближче до вікнаі якщо є можливість - влаштуйте додаткове освітлення, використовуючи переносні люмінесцентні лампи. Тільки не присовуйте горщики занадто близько один до одного - повітря повинне вільно циркулювати між листям. Рослини "люблять" свіже повітря, тому регулярно провітрювати приміщення, в якому вони "живуть". Але врахуйте, що для всіх рослин небезпечні різкі перепади температури. Тому, провітрюючи приміщення, приберіть горщики з рослинами геть від протягу.



 1.        Шкідники кімнатних рослин

Те, що рослина захворіла, помітити неважко. Вона сповільнює ріст і розвиток, її органи - листя, квітки, пагони - змінюються, покриваються нальотом або плямами, починають гнити або сохнути. Проте причину хвороби визначити непросто.
Шкідники кімнатних рослин – це не тільки грибки і бактерії, також до них відносяться і різні комахи, які можуть призвести до загибелі рослини. Щоб боротися з ворогом, треба знати, як він виглядає, особливості його харчування і розмноження, а також слабкі сторони.
Білокрилка
Це дуже маленька метелик, розмір якої близько одного міліметра.
Личинки вона відкладає на внутрішній стороні листка, де ховається і сама, тому помітити її дуже важко. Харчується даний шкідник соком рослини і продуктом її життя.Це цукристі відкладення, які згодом служать середовищем для розмноження сажистого гриба. Таким чином, одні шкідники кімнатних рослин сприяють появі інших. Симптоми ураження рослини білокрилкою – це наявність скручених листів, які швидко жовтіють. Причиною появи білокрилки є занадто сухе і тепле повітря. Боротися з даним видом шкідників можна як використовуючи пастки, так і застосовуючи інсектициди.
Грибні комарики
Ці шкідники кімнатних рослин з’являються в тому випадку якщо, навпаки, в приміщенні підвищена вологість. Личинки даного комахи активно поїдають молоді пагони рослини, що також може призвести до його загибелі. Щоб не допускати появи даного шкідника, не варто постійно зволожувати ґрунт і при перших же його проявах треба обробити рослина відповідними препаратами.

Попелиці
Даний вид шкідників мешкає великими колоніями і розташовується на нижній стороні листка або на пагонах, а також в пазухах листка. Вони також харчуються соком рослини, залишаючи після себе липкі продукти життєдіяльності, які знову ж сприяють появі сажистого гриба. Дані шкідники кімнатних рослин призводять до того, що рослина поступово в’яне і гине. Боротися з попелиць можна способом її збору вручну, але краще всього обробити рослина спеціальними препаратами, а найбільш пошкоджені листя знищити.
Щипавки
Цей шкідник веде нічний спосіб життя і також, потрапляючи на рослину, харчується його листям і квітами. Удень їх можна знайти на внутрішній стороні листків, а на їх присутність вказує наявність безлічі дірочок на пошкоджених листках. Їх також можна знищити за допомогою хімічних препаратів або ж зібрати вручну.
Трипси
Ці комахи, як і всі шкідники кімнатних рослин, мають маленькі розміри, але їх можна побачити навіть неозброєним оком. Уражаються даними шкідниками квіти і листя рослини. Ознаками їх присутності є наявність на листках сріблястих патьоків, а також відбувається поступова деформація квітки.
Сороконіжки
Це досить великі комахи, і якщо в природі вони допомагають переробляти органічні залишки, то, потрапляючи разом із землею в вазон, починають харчуватися корінням рослини, що також призводить до його загибелі.


Шкідники фікуса
Дані рослини найбільш схильні до пошкодження борошнистими червцями. Цей вид шкідників зазвичай з’являється після рясного поливу ґрунту, а також може бути в тих місцях, де бічні гілки з’єднуються з основним стволом рослини. Найбільш простий спосіб позбавлення від даних шкідників – це видалення пошкоджених ділянок рослини і промивка його під струменем води. Також фікуси уражаються багатоніжками і щитівками, з якими можна успішно боротися, застосовуючи зазначений спосіб.
Роза – шкідники
Ці рослини дуже часто вражає сіра гниль, іржа, борошниста роса. З шкідників – це листовертка, галловий кліщ, павутинний кліщ, а також троянда пильщика і тля. Найпростіші профілактичні заходи для того, щоб не допустити появи захворювань і шкідників – це чітке дотримання умов вирощування, а також постійний догляд за рослиною. Також необхідно регулярно видаляти уражені ділянки і періодично обробляти рослини захисними препаратами.
1.        Обрізання кімнатних рослин
Дивлячись на свої квіти одні так радіють розростанню своїх улюбленців і кожному новому листочку, що не хочуть обрізати навіть непотрібні, деформовані або хворі пагони. Це можна порівняти з тим, як жінка не бажає обрізати косу, яку ростила з дитинства, навіть якщо ця коса вже стала виглядати як «мишачий хвіст».
Деякі, навпаки, почавши обрізати пагони, що розрослися або погано виглядають, захоплюються і зрізують усе підряд. Вони мотивують свої дії тим, що радикальна обрізка омолоджує рослину. Але в результаті квітка, залишившись з малою кількістю листя і пагонів, не може отримувати живильні речовини з повітря. Та й процес фотосинтезу, необхідний рослині, ускладнюється.
На щастя, багато квітникарів дотримуються золотої середини. Вони обрізають тільки необхідні частини рослини, формуючи при цьому квітку, розумно омолоджуючи її і зберігаючи її здоровий вигляд. Але всі ми часто стикаємося з новими рослинами, з якими раніше не мали справи. І не завжди знаємо про особливості їх обрізки. Тому вважаємо за потрібне поговорити про те, які рослини обрізати і як це правильно робити.
З приводу обрізання рослин завжди потрібно шукати відповідь на питання – навіщо? Тому що обрізати рослину просто через те, що чули, що так потрібно – неправильно. Є кілька дійсно вагомих причин проводити обрізання квітки.
Отже, обрізання проводять:
1. Якщо рослина має деформовані пагони. Буває так, що при зміні «місця проживання» у квітки викривлюються пагони, стають вузлуватими, неправильної форми, короткими. Також з цієї причини рослина може скинути практично всі листочки (наприклад, фікус). Щоб надати рослині гарний вигляд в такому випадку проводиться санітарно-формуюча обрізка. Тоді замість пагонів, що розрослися або деформованих, виростуть нові і здорові.

2. Деякі рослини при розростанні втрачають форму. Лавр, цитрусові, гібіскус, троянди, фікуси без обрізання виглядають занедбаним кущем. Саме формуюча обрізка проводиться для надання рослині потрібної форми. Наприклад, ви хочете отримати пишний кущ троянди, а квітка постійно витягує старі пагони вгору, а нові, бічні, не виганяє. Для правильного формування крони рослини обрізають або прищипують верхівкові пагони, щоб росли бічні. Обрізку можна проводити до того моменту, доки квітка не матиме гарний вигляд. Але потрібно враховувати, що під час обрізання рослина слабшає, оскільки кидає всі сили на ріст нових пагонів. Тому в цей період вона не цвіте або цвіте слабо. Якщо ви хочете, щоб ваш зелений улюбленець зацвів, припиніть обрізання. До формуючої обрізки також відноситься процес створення бонсай.
3. Ще одна причина провести формуючу обрізку – якщо ваша квітка перетворилася на рослину-переросток. Фікуси або лимони іноді виганяють тонкі нахилені пагони, і крона стає асиметричною. Бегонії і бальзаміни скидають нижнє листя, і стовбур знизу виглядає лисим. Щоб це не відбувалося, потрібно вчасно видаляти пагони, які дуже витягуються. Іноді після обрізання або навіть прищипування верхівки нижня частина стовбура знову обростає новими пагонами або пучками листя. Але іноді ситуацію може виправити лише омолоджування.
4. Омолодження буває двох видів. У першому випадку це обрізка старих засохлих пагонів, щоб росли нові. Таку процедуру потрібно проводити, наприклад, щоб прибрати всохлі пагони аспарагуса або циперуса. Але якщо будова рослини така, що з часом унизу оголився стовбур і не обростає новими листям, то обрізати потрібно радикально. Можна відрізати верхівку і укоренити її, щоб отримати нову рослину. Це і є омолодження квітки. А стовбур з 2-3 бруньками (точками росту), що залишився, може дати нові пагони.

5. Обрізання коренів. Ця процедура потрібна не всім рослинам. Деякі після неї можуть і загинути. Але якщо квітка дуже розрослася, її корені займають весь простір горщика, то потрібна пересадка рослини і іноді при цьому необхідно обрізати зайві корені. Це потрібно робити, якщо частини кореня слабкі або хворі. Також обрізуються всі підгнилі, засохлі, поламані корені. Але, як я вже говорилося, не всі рослини нормально переносять навіть гігієнічне обрізання. Тому без необхідності коріння краще не чіпати. А от необхідність – це створення бонсай. Процес формування міні-деревця часто передбачає обрізання кореня для того, щоб рослина набула мініатюрного розміру.
6. Іноді потрібно санітарна обрізка. Вона проводиться, якщо квітка захворіла. Хворі частини рослини потрібно обрізати не шкодуючи, іноді захоплюючи здорову частину, щоб хвороба не поширилася, особливо це стосується зараження вірусами або грибками. Санітарна обрізка вимагає особливої ретельності і акуратності, щоб зараження не пішло далі. Втім, будь-яке обрізання має проводитися за правилами.


1.       Пересадка квітів
Весна – час оновлення, у тому числі і для кімнатних рослин. Багато хто з них за зиму виснажили ґрунт, в якому росли. Деякі з початком весни не тільки не випустили нові пагони, але й почали втрачати старе листя. Якщо ви бачите, що рослина з весни не ожила, а як би завмерла в рості, неодмінно пересадіть її.
Взагалі, за правилами квітникарства, пересадка навесні омолоджує більшість рослин. Тому в лютому – на початку березня можна присвятити один-два дні своїм зеленим улюбленцям для пересадки.
Навесні можна пересаджувати практично всі рослини, особливо ті, що цвітуть навесні івлітку.
Наприкінці літа деякі квіти так само вимагають хоча б часткового оновлення. Пересадка потрібна тим квітам, які дуже розрослися за літо. Наприклад, висаджуючи бальзаміни в невеликі горщики (тоді вони швидше зацвітають і довше цвітуть) і до осені їх швидкозростаюча коренева система заповнює  весь вазон. Тому їх потрібно  пересаджувати восени ще раз. Або якщо бути точною – перевалюю. Оскільки коріння при осінній пересадці я не очищаю від землі.
Якщо ви виносите деякі квіти  на свіже повітря,  то вони починають хворіти. І щоб не занести інфекцію в дім і не заразити інші квіти, треба оновлювати рослину за допомогою пересадки, обрізавши всі пошкоджені частини і обробивши її ліками.
Звичайно, пересадка влітку і восени підходить не всім рослинам. Але традесканція, аспарагус, хлорофітум ростуть доволі швидко, і їх можна пересаджувати в будь-який час року.
Діагноз «терміново потрібна пересадка» ставитися рослинам ще в декількох випадках. І тоді цю процедуру можна проводити майже в будь-який час року. Виняток становить тільки період спокою. Головним показником є те, наскільки коріння заповнило горщик, і як рослина при цьому себе почуває.
Якщо випомітили, що корені навіть виступили на поверхню ґрунт або стирчать з дренажного отвору – не чекайте весни, пересадіть квітку, інакше у неї не вистачить сил перезимувати. Для того щоб рослина перенесла цю процедуру якомога легше – перевалюйте її, а не пересаджуйте.
Також варто поміняти місце проживання квітки в таких випадках:
- якщо з приходом весни, навіть через місяць рослина не випускає нових листків і квітконосів;
- якщо ґрунт дуже швидко висихає (значить, він повністю заповнений корінням);
- якщо випридбали квітку в магазині і вона була посаджена у тимчасовий торф'яний субстрат, або маленький горщік (довго в такому ґрунті рослина не проживе);
- якщо лопнув горщик.
Є рослини, які не варто пересаджувати навіть 1 раз в рік. Наприклад, пальми, шефлери, кактуси, дорослі орхідеї не можна часто турбувати. Поміняти їм місце перебування можна раз на два роки.
Правила пересадки
Підготуйте новий «дім» для квіточки – горщик. Він повинен бути в діаметрі на 2-3 см більше попереднього. Проведіть тест: потрібен новий горщик, в який легко вміщується старий.
Перед тим, як рослину витягнути з горщика – гарненько полийте її, тоді земляний ком буде легше відокремити від стінок вазона.
Перевернувши квітку, акуратно витягніть її з горщика. Очистіть коріння від старої землі. Якщо ви будете проводити перевалку, а не пересадку, корені не потрібно очищати. Навпаки, кому землі потрібно якомога обережніше помістити в новий вазон і засипати свіжим ґрунтом.
Для процедури пересадки знадобитися: нова земляна суміш. Суміш вибираємо в залежності  від виду рослини. Обов'язково потрібен дренаж (найкраще керамзит). Дренажем заповнюємо об'єм горщика на одну третину або половину. Потім насипаємо ґрунт. Квітку розміщуємо по центру горщика і, утримуючи її однією рукою, другою підсипаємо землю. Трохи приминаємо ґрунт пальцями і досипаємо до верху горщика. Потім поливаємо рослину і залишаю її на деякий час відпочити, після стресу від пересадки.
Тимчасові заходи
Якщо ви не хочете пересаджувати рослину або вона достатньо добре розвивається, можна частково оновити ґрунт. Для цього зрізується 2-5 см старої землі і на її місце засипається нова, багата на мінерали і мікроелементи.
Після пересадки квіти деякий час необхідно поливати відстояною водою. Потім ще 3-4 дні зволожувати землю. Щоб досягти ефекту, потрібно дати квітці відпочити. Можна накрити її плівкою, щоб рослина була як у теплиці.  І тоді виші улюбленці будуть найкращими!
5.     Найбільш поширені отруйні кімнатні рослини
Ми часто  поповнюємо колекцію кімнатних рослин придбавши нові квіти, але ми не звертаємо уваги на те, що деякі рослини відносяться до отруйних.  Ми здивування, коли при купівлі азалії продавець попередив нас про те, що ця рослина відноситься до отруйних! Список таких небезпечних рослин достатньо довгий.
Аденіум товстий або Троянда пустелі. При контакті з цією красивою рослиною можливе отруєння, оскільки отруту містять всі його частини. Отруйний сік може проникати через шкірні покриви, викликаючи інтоксикацію.
Азалія або Рододендрон. Прекрасна азалія викликає отруєння при вживанні всередину. Отруйний нектар квіток і сік листя викликає виділення з носа, рясне слиновиділення, блювоту.
Бровалія красива. Ця домашня рослина дійсно дуже красива, але й небезпечна. Всі її частини містять отруту, яка при вживанні викликає нудоту і сонливість.
Гортензія. У цієї красуні отруйні квіти. При вживанні їх усередину з'являється потовиділення, слабкість, свербіж, нудота, біль у шлунку, проблеми з циркуляцією крові.
Глоріоза. Всі частини цієї рослини з прекрасними квітами – отруйні. Потрапляючи в організм у великих кількостях, отрута викликає діарею, нудоту, блювоту.
Дифенбахія. Улюблениця багатьох квітникарів теж небезпечна при контакті. Отруйний сік, який міститься у всіх частинах рослини, викликає опіки, потрапляючи на шкіру або слизові оболонки.
Клівія. Рослина з розкішним квітконосом викликає сильне отруєння при вживанні всередину. У її листі і кореневище міститься отрута, яка спричиняє діарею, блювоту, підвищене слиновиділення, а в деяких випадках – параліч.
Лілія. Всі сорти красуні лілії при цвітінні виділяють дуже сильний аромат. Він здатний викликати алергію, непритомність, головні болі, запаморочення. Вживання всередину листя цієї рослини може призвести до смерті.
Монстера. Ця улюблениця багатьох офісів і просторих приміщень небезпечна при контакті. Отруйний сік її листя дуже шкідливий для очей і викликає опік шкіри.
Молочай. Гарно квітуча рослина, дуже отруйна. Всі її частини містять отруйний сік. Потрапляючи на шкіру, він викликає сильне печіння, поява пухирів. При попаданні в очі можлива навіть тимчасова сліпота.
Олеандр. Рослина з красивою назвою і прекрасними рожевими квітами зовсім не невинна. Сік її листя викликає розлад кишечника, блювоту, галюцинації, головний біль. У важких випадках можлива кома і зупинка серця
Паслін несправжньо-поперечний. Дуже отруйні круглі помаранчеві ягоди цієї рослини. При отруєнні ягодами з'являється блювота, нудота, сильна задишка, помутніння свідомості, розширення зіниць.
Фікус. Ось вже ніколи б не подумали, що цей улюбленець багатьох сімей теж небезпечний. Але, як з'ясувалося, в його листі і стеблах міститься отрута. Потрапляючи на шкіру, він може викликати її подразнення та інші алергічні реакції.
До списку отруйних кімнатних рослин потрапило багато улюблених усіма домашніх квітів. Звичайно ж, це не означає, що потрібно негайно викинути такі рослини. Необхідно доглядати за ними з обережністю. При обрізанні та пересадці потрібно користуватися гумовими рукавичками, ретельно мити руки після найменшого контакту з квітами.
Уважно підходите до відбору кімнатних рослин, якщо у вас вдома є маленькі діти або тварини. Дітям у ніжному віці властиво все пробувати "на зуб". Ну а кішки, собаки та інші домашні тварини іноді люблять побалуватися травичкою, заповнюючи брак вітамінів.
При дотриманні всіх запобіжних заходів ви будете спокійні за своє здоров'я, і вам не доведеться відмовлятися від кімнатної краси.
6.    Умови життя та розвитку рослин
Гіппеаструм
Батьківщина - тропічна Америка. У природі розповсюджено близько 75 видів. В даний час є велика кількість сортів, які відрізняються формою і забарвленням квіток. Ця рослина має велику - до 20 см в діаметрі, цибулину, яка заглиблюється в ґрунт лише наполовину. Листя зібрані в прикореневу розетку, завдовжки близько 50 см. Квітки зібрані по 2-4 штуки в зонтикоподібне суцвіття на довгому (до 1 м) квітконосі. Оцвітини широкі, до 20 см діаметром, дзвоникоподібної форми, найрізноманітніших відтінків: білі, рожеві, червоні, бордові, жовті, строкаті. Має великі тичинки з яскраво-жовтими пильовиками. Цвіте у лютому - на початку березня.
Температура: У період вегетації оптимально 17-23 ° С. У період спокою цибулини зберігають при 10 ° С.
Освітлення: Яскраве розсіяне світло.
Полив рясний під час цвітіння - ґрунт весь час повинна бути вологим. У період спокою тримають в сухості.
Період спокою: Стебло зрізують, тільки коли воно повністю засохне. Поступово полив скорочують, потім перестають поливати зовсім. Період спокою повинен тривати 6-8 тижнів в період з лютого. Потім цибулину можна дістати з горщика, відокремлюють «діток» і пересаджують материнську рослину.
Вологість повітря: Якщо рослина знаходиться в приміщенні з сухим повітрям, то можна злегка обприскувати бутони зверху. Не можна обприскувати квітки або листя, а також цибулини в період спокою.
Пересадка: Приблизно раз на 3-4 роки, під час періоду спокою.
Розмноження: Дочірніми цибулинками під час пересадки, насінням. Відокремлені дітки садять в приготовлену ґрунтову суміш в окремі горщики діаметром близько 12 см, щоб третя частина висоти цибулини залишилася над поверхнею ґрунту. Вони при гарному догляді зацвітуть через 2-3 роки.
Вплив на людину: Свіжа, стимулююча енергія допомагає зберегти духовну рівновагу і правильно прийняти рішення. Особливості: гіппеаструм не можна ставити в спальнях, ця рослина надає бадьорість.

Колеус
Сімейство губоцвітих. Батьківщина - острів Ява. У природі розповсюджено близько 150 видів. Це трав’яниста рослина, зовнішнім виглядом нагадує кропиву, тільки без колючок і красиво забарвлена. Стебло прямостояче, висотою рослини до 80 см. Листя супротивні, овальні, загострені на кінці, по краю хвилясті або зубчасті. Листя дрібно опушені, зазвичай строкато пофарбовані. Суцвіття - кисть із численних дрібних квіток.
Температура: Влітку помірна, взимку прохолодна, близько 15-16 ° C. Зимовий мінімум 12 ° C.
Освітлення: Колеус світлолюбивий. Потрібно яскраве розсіяне світло, з притіненням від прямих сонячних променів влітку.
Полив: Влітку Колеус поливають рясно, восени і взимку полив скорочують, але ґрунт повинен бути злегка вологим. Воду для поливу краще використовувати м’яку.
Добрива: Регулярно з березня по вересень підгодовують розчином мінеральних добрив для декоративно-листяних кімнатних рослин. Підгодівлі проводять щотижня.
Вологість повітря: Колеус любить дуже вологе повітря. Тому повітря зволожують частим обприскуванням або поміщають горщик з рослиною на піддон з мокрою галькою або керамзитом.
Пересадка: Пересаджують щорічно навесні. Іноді влітку Колеус ще раз пересаджують, точніше, перевалюють в більший горщик, так як коріння його швидко ростуть і обплітають земляний ком. Повторна пересадка необхідна, коли коріння рослини з’являються зі стічних отворів на дні горщика. Ґрунт - будь-яка поживна суміш, до складу ґрунту Колеус не вимогливий.
Розмноження: Насінням навесні, стебловими живцями весною і влітку. 
7. Корисні рослини для дому та офісу
В повітрі наших квартир та офісів знаходиться величезна кількість мікроорганізмів і шкідливих речовин. Ми дихаємо випарами з вулиці та ввімкненої техніки, нікотином, пластиком та іншими шкідливими речовинами. Виправити цю ситуацію допоможуть корисні кімнатні рослини.
Вони прикрасять інтер’єр і принесуть частинку природи у ваш дім, з ними ви будете насолоджуватися чистим, ароматним повітрям. Завдяки їм, осінні депресивні і застудні періоди не зможуть проникнути у ваш будинок.
На кухні, підійде всім відомий хлорофітумвін очищає кімнату від шкідливих газів та запахів лише за кілька годин.

Оздоровити повітря допоможуть також монстера, плющ, аспарагус, молочай, алое, спатіфіллум.

Очистять повітря в приміщенні, де багато палять, аспідистра та пеларгонія зональна і запашна. А ще пеларгонія врятує від головного болю.  Крім того, знижує артеріальний тиск і забезпечує міцний сон.
Періодично ці рослини треба виносити на свіже повітря, щоб вони відновилися.
Якщо у вашій квартирі душно, а взимку ще й сухо, виростіть сансевьєру.
Це справжня фабрика з виробництва кисню. Крім того, вона захистить від шкідливих речовин, що виділяються з пластику, лінолеуму, та лаку меблів.
Допоможуть зволожити і наситити повітря киснемфікус Бенджаміна,  циперус, маранта та інші рослини з великими листками.
Якщо ви працюєте за комп’ютером, поруч з кондиціонером, принтером, ксероксом, то мабуть вам доводиться відчувати сильну втому, а іноді слабкість і головну біль, до кінця дня. Поставте поруч з собою представників хвойних і насолоджуйтеся свіжістю.
Це можуть бути араукарія, кипарис.
Відновити іонний склад повітря допоможуть цереус, кротон (кодіеум).
Від мікробів захистять: мирт,  цитрусові, розмарин, евкаліпт, азалія.
Також знезаражувати повітря будуть диффенбахія, антуріум, бегонії, традесканції, руеллія, аглаонема, лаванда, м'ята, шавлія.
Фітонциди виділяють амариліс, агапантус, зефірантес кактуси, безперечно, теж є відмінними фільтрами.
Аспарагус поглинає солі важких металів.Від формальдегідів та фенолів, що виділяються з нових меблів, позбавлять драцена, хлорофітум, алое, філодендрон, спатіфіллум, Диффенбахія.
У кожному будинку є такі місця, в яких через деякий час погіршується самопочуття, з'являється депресія. Це геопатогенні зони, людині в таких зонах довго перебувати не можна. Собаки уникають їх, а от кішки, навпаки, сплять тільки в цих місцях. В таких місцях рекомендується розмістити рослину, яка буде забирати на себе негативну енергію: пальму, фікус, мирт.
Ліани, плющ, циссус, традесканції, допоможуть нейтралізувати негативне випромінювання у вашому домі.
Для спальні рекомендуються монстера, драцена, корділіна, та рослини з овальною кроною або спадаючими гілками. Вони заспокоять та знімуть втому.
Вберегтись від комарів, москітів, та мух допоможе евкаліпт. Вони не виносять його своєрідний аромат. З ним у кімнаті завжди буде свіже і чисте повітря.
Зранку, квіти з яскраво-червоним або жовто-помаранчевим забарвленням проженуть сон і подарують гарний настрій на весь день.
Якщо ви багато працюєте за комп'ютером та спілкуєтесь з людьми - влаштуйте собі куточок відпочинку, де будуть рослини з листям різних відтінків (фікус, аглаонема, Диффенбахія). Споглядання за ними допоможе вам заспокоїтися, зніме втому очей, і скоро ви зможете продовжити роботу з новими силами.

Подружіться з кімнатними рослинами, забезпечте їм найкращі умови для росту і розвитку, і вони обов'язково вам віддячать.

Висновки:
Декоративні рослини - сама доступна прикраса житла, їхні різноманітні за формою й цвіту листи й квіти незвичайно пожвавлюють інтер'єр, вносять у нього особливу свіжість і завжди радують нас. Крім того, кімнатні рослини, що особливо цвітуть, не тільки декоративні, але мають і оздоровче значення: поглинаючи вуглекислоту й виділяючи кисень, вони тим самим освіжають повітря. Кімнатні рослини вимагають певних умов для свого розвитку. Успіх кімнатного квітництва насамперед залежить від правильного вибору рослин, що відповідають по своїх природних властивостях, кімнатних умовах. Це можуть бути рослини тропічних, субтропічних, пустельних і напівпустельних областей, головним чином вічнозелені, а з листопадних такі, які мають літній або літньо-осінній період спокою й цвітуть узимку.
Кожен листочок кімнатної рослини на підвіконні для жителя великого міста вважається галявинкою в лісі. Доглядаючи цю часточку природи, можна подумки прогулятися сквером, парком, лісом, або навіть екзотичною країною. І невимовно шкода втратити від незнання навіть один листочок цього мікросвіту. Щоб не втрачати, існують 10 загальних правил догляду за кімнатними рослинами.
1. Покладайтеся на власну інтуїцію і оберіть нову кімнатну рослину, яка тішитиме вас щодня.
 2. Запасіться необхідним інвентарем. Секатор, лопатка та ножиці згодяться для догляду за новоселом підвіконня.
 3. Навчіться пересаджувати рослини. Деяким екземплярам подобається регулярна зміна горщика.
 4. Створюйте групи рослин: вони, так само як і люди, віддають перевагу спілкуванню з представниками свого кола.
 5. Не заливайте рослини. Живильна волога – джерело життя, проте водоспад щодня – це вже лихо.
 6. Дайте рослинам спокій. Уявіть, вони також не терплять нав’язливого спілкування.
7. Створюйте рослинам вологу атмосферу: їм здаватиметься, що вони на курорті.
8. Правильно доглядайте кожну рослину: до кожної з них необхідний індивідуальний підхід.
9. Вчасно застосовуйте заходи: навіть тимчасова неувага до дрібних і великих мешканців оселі іноді стає фатальною, приділяйте їм більше уваги.
10. Виконуйте всі вищенаведені умови для повноцінного життя вподобаної рослини, і вона тішитиме вас своїм виглядом.

Ваші квіти будуть радувати вас!!! 

Немає коментарів:

Дописати коментар